Cilt Bakım Kremleri

Ectopix Krem Ne İşe Yarar?

ECTOPİX %0.1 krem, haricen kullanılan bir ilaçtır ve içeriğinde 1 mg metilprednisolon aseponat (%0.1) bulunur. ECTOPİX, iltihabi ve alerjik deri reaksiyonlarını baskılar ve kızarıklık, deri kalınlaşması, deri yüzeyinde tabaka oluşumu, ödem, kaşıntı ve diğer şikayetler gibi deri sorunlarından kaynaklanan belirtileri hafifletir. Mayasıl (ekzema) tedavisi için kullanılan bu krem, deriye sürülerek uygulanır ve çocuklardaki ekzema ve diğer sınıflandırılmamış ekzemalarda etkilidir.

ECTOPİX Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

ECTOPİX, 30g beyaz renkte homojen bir kremdir. İçeriğinde 1 mg metilprednisolon aseponat (%0.1) bulunur. Bu krem, ekzema, sinirsel nedenlere bağlı deri kabartılı kızarıklar, temas ekzeması ve diğer çeşitli deri sorunlarına yönelik kullanılmaktadır. İltihaplı ve kaşıntılı deri iltihaplarından kaynaklanan belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.

ECTOPİX’i Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

ECTOPİX kremi aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

  • ECTOPİX’in içeriğindeki maddelere veya metilprednisolon aseponata alerjisi olanlar.
  • Tedavi edilecek bölgede tüberküloz veya sifiliz nedeniyle oluşmuş bir bozukluk varsa.
  • Viral hastalıklar, gül hastalığı, deride yara, akne, derinin incelmesi gibi belirli cilt rahatsızlıkları durumunda.
  • Bakteri veya mantar enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa.

ECTOPİX kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Krem, gözlerle, açık yaralarla ve mukozalarla temas ettirilmemelidir.
  • Geniş cilt alanları tedavi edilirken emilim veya tüm vücudu etkileyen durumların ortaya çıkma olasılığına karşı tedavi süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
  • Çocuk bezlerinin kapalı ortam oluşturabileceği ve kremi emilebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

ECTOPİX Nasıl Kullanılır?

ECTOPİX krem, etkilenen deri bölgesine günde bir kez ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Yetişkinlerde kullanım süresi genellikle 12 haftayı aşmamalıdır. Dört ay ila 3 yıl arasındaki çocuklara uygulanırken doktor değerlendirmesi gereklidir. Uzun süreli kullanım, yüksek su ve düşük yağ içeriğine sahip olduğu için akut ve akıntılı ekzema, yağlı deri ve vücudun açık veya tüylü kısımları için uygun bir formülasyondur.

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

ECTOPİX krem kullanımında yaygın yan etkiler arasında uygulama bölgesinde yanma hissi ve kaşıntı yer alır. Nadir durumlarda deride mantar enfeksiyonu, deride çatlaklar ve sivilce gibi yan etkiler görülebilir. Eğer herhangi bir yan etki fark edilirse, doktor veya eczacıya danışılmalıdır.

ECTOPİX’in Saklanması

ECTOPİX kremi, çocukların erişemeyeceği ve 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra kullanılmamalı ve çevreye zarar vermemesi için atılmalıdır.

ECTOPİX kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız ve doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde kullanınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir