Genel

Varikosel Ameliyatı Nedir?

Varikosel Ameliyatı Nedir?

Testislerdeki genişlemiş venleri düzeltmek için varikosel ameliyatı yapılır. Varikosel ameliyatı, bu genişlemiş venleri bağlamak veya kesmek için yapılır, böylece kan akışı engellenir ve testislerin normal sıcaklığını korur. Bu nedenle, bu genişlemiş venler testislerin ısısını artırabilir ve bu da sperm üretimini olumsuz etkileyebilir.

Varikosel Neden Olur?

Varikosele neden olan kesin neden bilinmemektedir. Bununla birlikte, testisleri dolaşan kanın doğru bir şekilde dönmemesi nedeniyle venlerde kan birikmesi ve bu venlerin genişlemesi bekleniyor. Ven kapaklarının düzgün çalışmaması bu duruma neden olabilir. Genetik özellikler, testislerin konumu ve kişinin anatomik yapısı da varikosel risk seviyesini etkileyebilecek faktörlerdir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Bazı erkekler varikosel belirtiler göstermezken, diğerleri aşağıdakileri gösterebilir:

  1. Testiste ağrı veya rahatsızlık
  2. Genişlemiş, şişmiş veya düğümlü damarların hissedilmesi
  3. Testislerin büyüklüğünde bir azalma
  4. Testislerde ağırlık hissi
  5. Kısırlık sorunları

Varikoselin Etkileri Nelerdir?

Kısırlık, varikoselin en büyük etkilerinden biridir. Testislerde sıcaklık artabilir ve genişlemiş venler sperm üretimini ve kalitesini olumsuz etkileyebilir. Varikosel ayrıca testis atrofisine (testislerin boyutunun küçülmesine) neden olabilir.

Varikosel Ameliyatı Fiyatları

Varikosel ameliyatı fiyatları, cerrahın deneyimi, kullanılan teknoloji, hastane ve coğrafi konuma bağlı olarak değişebilir aynı zamanda varikosel ameliyatı öncesi ve sonrası gereken tetkikler, konsültasyonlar ve kontroller varikosel ameliyatı fiyatları da maliyeti etkileyebilir ve en doğru ve güncel fiyat bilgisi için ilgili kliniklerle veya hastanelerle doğrudan iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Penis Protezi Nedir?

Sertleşme bozukluğu olarak bilinen erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan cerrahi bir araç penis protezidir. Bu cihaz, cinsel ilişki sırasında meydana gelen doğal ereksiyonu taklit eden sertleşmeyi sağlar.

Penis Protezi Kimler İçin Uygundur?

Diğer tedavi seçeneklerine (oral ilaçlar, vakum cihazları veya enjeksiyonlar) yanıt vermeyen veya bu seçenekleri kullanamayan erkekler için penis protezi uygundur ve peyronie hastalığı gibi bazı penis deformiteleri veya eğrilikleri için de tavsiye edilebilir.

Penis Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Penis protezlerinin iki ana kategorisi vardır: Katlanabilir veya yarı sert protezler, penisin her zaman yarı sert kalmasını sağlar. Penis protezi cinsel ilişki sırasında kullanılmadığında katlanarak gizlenebilir.

Şişirilebilir protezler: Bu protezler, sertleşme ve gevşeme arasında değişiklik yapmak için elle kontrol edilen bir pompa sistemine sahiptir. Sistemler genellikle iki veya üç parçadan oluşur.

Penis Protezi Operasyon Süreci

Penis protezi operasyonu, genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Cerrah, penisin tabanına ve skrotuma (testis torbası olarak da bilinen) birkaç küçük kesik yapar. Protez, penisin içindeki sertleşme odacıklarına yerleştirilir. Şişirilebilir protezler için, skrotum içerisine bir pompa ve karın bölgesine bir rezervuar yerleştirilir. Operasyon tipik olarak bir ila iki saat sürer.

Ameliyat sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

Penis protezi operasyonu sonrası, ilk birkaç gün ağrı ve şişlik olabilir. Doktorunuz bu durumda ağrı kesici ilaçlar önerebilir.

Protezin tamamen oturması ve iyileşme sürecinin tamamlanması için dört ila altı hafta beklenmelidir. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır.

Şişirilebilir protezin nasıl kullanılacağını öğrenmeniz gerekebilir.

Operasyon sonrası takip ve kontroller için doktorunuzun tavsiyelerine uymak çok önemlidir.

Neredeyse hiç olmadığı kadar nadiren, enfeksiyon, protezde sızıntı veya mekanik arızalar gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Herhangi bir anormalliğin ortaya çıkması durumunda doktorunuza derhal başvurmalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir