Genel

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Tıbbi olarak rinoplasti olarak da bilinen burun şeklinin, boyutunun veya işlevinin cerrahi yöntemlerle değiştirilmesi burun estetiği olarak bilinir. Bu operasyon, hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle tercih edilebilen bir operasyondur ve travmanın veya yapısal anomalilerin neden olduğu deformiteleri düzeltebilir.

Septum deviasyonu gibi fonksiyonel sorunların yanı sıra burun ucunun yeniden şekillendirilmesi, burun sırtındaki çıkıntıların alınması, burun kemiklerinin daraltılması veya genişletilmesi, burun deliklerinin boyutunun değiştirilmesi gibi estetik müdahaleler, rinoplasti olarak bilinen estetik müdahalelerin bir parçasıdır. Bu nedenle, estetik ve fonksiyonel sorunları gidermek için tercih edilebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Açık ve kapalı burun estetiği yöntemleridir. Kapalı rinoplasti, burun içinde yapıldığından dışarıdan iz bırakmaz. Açık rinoplastide ise burun ucundan bir kesik yapılır, bu da cerrahın burun yapısına daha fazla erişimi sağlar. Burun kemikleri, kıkırdakları ve dokuları işlem yoluyla şekillendirilir.

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği, genellikle kapalı veya açık olmak üzere iki ana yöntemle gerçekleştirilir. Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır. Hastanın beklentileri, burun yapısı ve cerrahın tercihleri işlemi ayarlar.

Kapalı rinoplasti: Bu yöntemde tüm kesikler burun deliklerine girer. Bu nedenle, dışarıdan hiçbir iz yoktur. Kapalı rinoplasti, şişlik ve morluğu azaltarak iyileşmeyi hızlandırabilir. Bununla birlikte, bu yöntemle burun yapısına daha az cerrahi erişim sağlanır.

Açık rinoplasti: Bu prosedür, burun ucunun altındaki kolumella olarak adlandırılan cilt bölgesinde bir kesik oluşturur. Bu, cerrahın burun yapısına doğrudan ve geniş bir şekilde erişmesine olanak tanır. Açık rinoplasti, özellikle daha karmaşık burun estetiğimüdahaleleri için tercih edilen bir seçimdir çünkü cerraha daha derinlemesine çalışma şansı verir. Ancak bu yöntemle iyileşme süresi biraz daha uzun olabilir ve biraz daha fazla izin kalabilir.

Burun ameliyatı sırasında burun kıkırdağı ve kemikleri değişir. Burun büyüdükçe kemik veya kıkırdak çıkarılır. Burun büyütülmek için kıkırdak greftleri gibi biyolojik materyaller kullanılır. Bununla birlikte, burun septumu eğriyse (iki burun deliğini ayıran yapı) düzeltilir. Bu, hem fonksiyonel hem de estetik sorunları çözer.

Operasyondan sonra burun sargıları ve tampon uygulanır. Bu tamponlar ve sargılar, cerrahın tavsiye ettiği süre boyunca kullanılabilir.

Rinoplasti, teknik ve yapılan değişikliklere bağlı olarak bir ila üç saat sürer ve genellikle genel anestezi altında yapılır.

Kimlere Uygulanır?

Çeşitli yaş ve cinsiyet grupları, estetik ve fonksiyonel nedenlerle burun estetiği uygulamasına uygun olabilir. Bununla birlikte, genellikle burun gelişimini tamamlamış 18 yaş ve üzeri kişilere uygulanır.

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun kemiklerinin geniş olması, burun ucunun büyük olması, burun sırtında çukurluk veya çıkıntı olması, burun deliklerinin asimetrik olması veya burun kemiklerinin geniş olması gibi estetik sorunlar için burun ameliyatı en iyi seçenektir. nefes alma problemi. Ayrıca, kaza veya travma sonucunda burun deformitelerini düzeltmek için de yapılabilir.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ameliyattan önce hasta, cerrahla beklentileri, potansiyel riskler ve ameliyat sonrası sonuçları hakkında derinlemesine bir konuşma yapmalıdır. Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalıdır ya da tamamen kesilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve bazı takviyelerin kullanımı da doktor tavsiyesiyle sonlandırılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan sonra burun ödemi ve morluğu olabilir. Bu belirtiler genellikle birkaç hafta içinde azalır. Hastaların ağır egzersiz yapmamaları, yüzlerine darbe vermemeleri ve başlarını yüksekte tutmaları önerilir. Tampon veya atel kullanılmışsa bakımına dikkat edilmeli ve doktorun verdiği diğer talimatlara uyulmalıdır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları, uygulanan tekniklere, plastik cerrahın deneyimine, kliniğin konumuna ve işlemin karmaşıklığına göre burun estetiği fiyatları değişebilir ve bu nedenle, en doğru ve güncel fiyat bilgisi için bir plastik cerrahla birebir konuşmak en iyisidir.

Bilgi için https://www.mustafaaydinol.com/burun-estetigi/ adresini ziyaret edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir