Genel

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Rinoplasti operasyonları tipik olarak genel anestezi altında yapılır. Hasta ve cerrahın tercihleri, ameliyatın nasıl yapılacağını belirler. Rinoplastinin iki ana yöntemi kapalı ve açıktır.

Dışarıdan herhangi bir iz bırakmadan burun içerisinden yapılan kesiler, kapalı rinoplasti için kullanılır. Açık rinoplasti, burun ucundaki cilt altında bir kesi gerektirir. Bu, cerrahın burnun iç yapısına daha fazla erişim sağlamasına olanak tanır. Her iki yöntemde de cerrah kıkırdak ve kemik dokuyu şekillendirir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Burun estetiği (rinoplasti), burun yapısını değiştirmek amacıyla gerçekleştirilen bir estetik cerrahi prosedürüdür. Bu ameliyat, hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle yapılmaktadır. Estetik nedenler, burnun genel görünümünü burun estetiğiile şeklini veya boyutunu değiştirmek isteyen bireyler için söz konusu olabilir.

Nefes alma güçlüğü gibi sorunları çözmek için fonksiyonel nedenler genellikle gereklidir. Bu ameliyat, bazen burunda doğuştan gelen ya da sonradan oluşan şekil bozuklukları, travma nedeniyle oluşan deformiteler veya önceki bir cerrahi müdahalenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Rinoplasti, estetik veya fonksiyonel nedenlerle burun yapısında değişiklik yapmak isteyen yetişkinler için uygun bir operasyondur. Bununla birlikte, prosedürü tamamlamak için bireyin yüz gelişimi tamamlanmalıdır. Sonuç olarak, bu ameliyatın yapılabilmesi için belirli bir yaş sınırı vardır. Operasyona karar verirken hasta, operasyonun hem zararlarını hem de faydalarını tam olarak anlaması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rinoplasti sonrası ameliyatın başarılı olması için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Hastaya, morlukların ve şişliklerin azalması için yatarken başını yüksekte tutması tavsiye edilir. Ameliyattan sonra burna zarar vermeden dikkatli olunmalıdır. İlk birkaç hafta boyunca, çok fazla hareket etmekten, burunu sertçe sümkürmekten ve sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ek olarak, doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli olarak almalısınız ve kontrolleri aksatmayın. Herhangi bir zorluk işareti varsa doktora hemen başvurulmalıdır.

Burun (Rinoplasti) Estetik Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Rinoplasti sonrası iyileşme süreci, operasyonun kapsamı, kullanılan yöntem ve bireysel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Burun şişliği, morluğu ve hafif ağrısı genellikle ilk günlerde ortaya çıkabilir. Genellikle birkaç gün içinde bu semptomlar azalmaya başlar, ancak tam iyileşme birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Post-operatif talimatlara hastaların sıkı sıkıya uyması ve olası komplikasyonlar için belirtilere dikkat etmesi çok önemlidir.

İstanbul da Kaç Gün Kalmalı ve Kaç Gece Hastanede Kalmalıyım?

İstanbul’da yapılan rinoplasti operasyonundan sonra genellikle 1 gece hastanede kalmanız önerilir. Ancak, operasyonun ardından kontrol ve takip randevuları için hastaların İstanbul’da 7-10 gün kalmaları tavsiye edilebilir. Bu süre, doktorunuzun önerilerine ve ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir.

Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Rinoplasti ameliyatından sonra hastalar, genellikle ameliyatı takip eden bir sonraki gün taburcu edilirler. Ancak, bu, gerçekleştirilen işlemlerin kapsamına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Doktor, hastanın durumunu değerlendirip ona göre taburcu eder.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişkinlik Olur Mu?

Rinoplasti yapıldıktan sonra hastalar genellikle hafif ila orta derecede ağrı yaşarlar. Reçete edilen ağrı kesicilerle bu ağrı kontrol altına alınabilir. Operasyon sonrası ilk günlerde morluk ve şişlik beklenir, ancak genellikle bir hafta içinde bu belirtiler ortadan kalkar. İyileşme süresince şişliği azaltmak için soğuk kompres kullanabilirsiniz.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği operasyonunun maliyeti, operasyonun kapsamı, cerrahın deneyimi, hastanenin ve kliniğin yeri ve kullanılan teknik ve ekipmanlara bağlı olarak değişebilir. İstanbul gibi büyük bir şehirde, birçok farklı fiyat seçeneği bulunabilir ve burun estetiği fiyatlarıile ilgilien doğru ve güncel bilgi için özel hastaneler veya estetik cerrahi klinikleriyle iletişime geçmek en iyisidir. Ayrıca, ameliyattan önce ve sonra gereken tıbbi testler, ilaçlar ve diğer masrafları da içerdiğini unutmamak önemlidir.

https://www.serifyavuz.com/burun-estetigi/bilgi için hemen tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir